ORSZÁGOS MENTŐSZOLGÁLAT

ORSZÁGOS MENTŐSZOLGÁLAT

HIVATÁS AZ ÉLETÉRT!

HEFOP 4.4 – EGÉSZSÉGÜGYI INFORMÁCIÓ-TECHNOLÓGIA FEJLESZTÉS AZ ELMARADOTT RÉGIÓKBAN

Az országban az egészségügyi ellátás színvonala és szervezettsége nem kielégítő, ráadásul területileg egyenetlen. Különösen igaz ez az elmaradott régiókban és kistelepüléseken, ahol a munkanélküliség és a hátrányos helyzetű lakosság aránya magas. A probléma a három legelmaradottabb régió munkavállalóit jelentős mértékben érinti: az elmaradott régiókban a munkavállalók közül a táppénzbe vettek aránya mintegy 11%-kal, az egy jogosultra eső táppénzes napok száma kb. 21%-kal magasabb az országos átlagnál.

Az egészségügyi intézmények közötti elektronikus kommunikáció, a betegekre vonatkozó adatokhoz való hozzáférés nehézkes, ami szükségtelenül ismételt vizsgálatokhoz és kezelésekhez vezet, a betegnek pedig felesleges utazásokat és várakozásokat jelent. Az elmaradott régiókban az egészségügyi intézmények vezetését az adekvát adatkezelés és a megfelelő
tudásmenedzsment hiánya szintén hátráltatja. Az intézmények költséghatékony vezetéséhez szükséges információk nem állnak rendelkezésére. A jelenlegi információtechnológiai eszközök sem az adatfeldolgozás, sem a kommunikáció megfelelő minőségét, biztonságát és sebességét nem biztosítják. Az előbb említett hiányosságok ellenére minden intézmény és háziorvosi szolgálat rendelkezik számítógépes munkahelyekkel és elektronikus betegnyilvántartással, és számottevő egészségügyi információtechnológiai tapasztalattal bír.

A munkavállaló és a társadalom érdeke egyaránt az, hogy a betegségek miatt a munkából való kiesés a minimumra csökkenjen. Ez elérhető az egészségügyi ellátó rendszer szervezettségének és a diagnosztikai és gyógyító folyamatok tevékenységeinek optimalizációjával, melyet egy regionális, az ellátás minden szintjére kiterjedő egészségügyi információrendszer nagyban támogat.

Az intézkedés keretében kifejlesztendő regionális, intézményközi információ mintarendszerek a betegekre vonatkozó egészségügyi információ gyors, pontos elérését teszi lehetővé a rendszerhez csatlakozó egészségügyi ellátó intézmény számára. Az ismételt vizsgálatok és kezelések elkerülhetők lesznek, a diagnosztika lerövidül és a beteg munkavállalók
gyógyulási ideje csökken. A beteg munkavállalók gyógyulási idejének – pusztán az egészségügyi folyamatok eddigi esetlegessége helyett regionális szintű, ezáltal hatékonyabb szervezéséből fakadó – csökkenése a régiók munkaerejének jobb kihasználását, tehát a regionális versenyképesség növekedését vonja maga után. Az elmaradott régiókban az egészségügyi intézmények gazdaságos működtetését és költséghatékony vezetését az intézkedés intézményen belüli információtechnológiai fejlesztésekkel támogatja. Az intézményen belüli IT fejlesztések az anyagi és emberi erőforrások jobb kihasználását teszik
lehetővé. Az egészségügyi regionális intézményközi mintaprojektek fejlesztésének további hozadéka, hogy javul az ellátott betegek komfortérzete; hatékonyabb lesz a régióban az egészségügyi ellátók együttműködése; és hogy az országos egészségpolitikai döntéshozók számára regionális szintű információt biztosít.

Az intézményközi fejlesztés társult tagjainak lehetősége nyílik továbbá belső, intézményi informatikai rendszerük fejlesztésére, amely az intézményközi információs rendszer megteremtésének és későbbi üzemeltetésének alapjául szolgál.

Az intézkedés célja

Az intézkedés célja az elmaradott régiók aktív munkakorú lakossága egészségi állapotának javítása, az információtechnológiai infrastruktúra fejlesztésével:

a regionális hatékonyság növelése a regionális szintű egészségügyi információ-kezelés javításával
az egészségügyi intézmények költséghatékony működtetéséhez szükséges IT feltételek javítása
a regionális egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés javítása, különösen a halmozottan hátrányos helyzetűek esetében
a régió beteg munkavállalóinak gyorsabb felépülése a betegségekből

Az intézkedés a céljait az alábbi tevékenységek révén éri el:
regionális intézményközi információ mintarendszer fejlesztése, melynek eredménye lesz az egészségügyi információ regionális szintű megteremtése és hozzáférésének biztosítása az ellátás minden szintjén intézményen belüli információrendszerek korszerűsítése, integrálása, melynek eredménye az egészségügyi intézmények költséghatékony vezetéséhez szükséges működési, gazdasági jellegű információ szerzése és az intézmények egészségügyi ellátó színvonalának emelése informatikai képzés, amely a végfelhasználók és a rendszeradminisztrátorok számára szükséges a rendszerek működtetéséhez.
Az intézkedés megvalósítása maximálisan illeszkedik az NFT és a HEFOP célkitűzéseihez és kapcsolatban áll a 4. prioritás másik, egészségügyet érintő 4.3. intézkedésével. A tervezett egészségcentrum modell, a régiókban megvalósuló diagnosztikai, szűrő és orvosi rehabilitációs központok például a régiónként megvalósuló intézményközi információs rendszer társulásához a későbbiekben csatlakozva még hatékonyabbá tehetik a működésüket.

Pályázati kiírás tartalma

A Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium Humánerıforrás-fejlesztés Operatív Program Irányító Hatósága az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium (ESZCSM) szakmai támogatásával és az ESZCSM Strukturális Alapok Programiroda közreműködésével hirdetett pályázatot

„Egészségügyi információ-technológia fejlesztés az elmaradott régiókban” címmel

1. A pályázati felhívás hivatkozási száma
HEFOP/2004/4.4

2. A program és a finanszírozási források
A HEFOP keretében 4.050 millió Ft állt rendelkezésre beérkezp pályázatok támogatására. Ebbıl 3.037 millió Ft az Európai Regionális Fejlesztési Alap támogatása, 1.013 millió Ft hazai finanszírozás.

3. Tevékenységek, földrajzi terület és a projektek időtartama

(a) A pályázati program keretében az alábbi tevékenységekre lehetett pályázni:
Térségi, intézményközi egészségügyi információ mintarendszerek kifejlesztése a három kedvezményezett régióban. A fejlesztés eredményeként létrejövő IT rendszer Egészségügyi szolgáltatásokat nyújt az egészségügyi ellátás minden szintjén álló intézményeknek (fekvő- és járóbeteg ellátásnak, háziorvosoknak)
Egészségügyi intézményen belüli információrendszerek korszerűsítése, integrálása, melynek eredménye az egészségügyi intézmények költséghatékony vezetéséhez szükséges működési, gazdasági jellegű információ szerzése és az intézmények egészségügyi ellátó színvonalának emelése.
Informatikai képzések, amelyek a végfelhasználók (orvosok, ápolónők, stb.) számára a rendszerek használatát, az üzemeltető személyzet (rendszeradminisztrátorok, operátorok, karbantartók, stb.) számára a rendszer működtetését teszik lehetővé. Informatikai oktatás mindkét típusú fejlesztéshez tartozik.

A pályázónak az intézményközi információ mintarendszer kialakítását és későbbi üzemeltetését mindenképpen vállalnia kellett; csak az intézményen belüli fejlesztésre pályázni nem lehet!

Az intézményközi információrendszer fejlesztés közbeszerzési eljárásai az ESZCSM Közreműködő Szervezete, a Strukturális Alapok Programiroda központi koordinációja mellett valósultak meg, míg az intézményen belüli fejlesztések lebonyolítását a pályázónak kellett végeznie.

(b) A program célterülete: Észak-Magyarország, Észak-Alföld és Dél-Dunántúl.

(c) A projektek maximális időtartama 40 hónap.

4. A pályázat keretében odaítélhető összes támogatás:

4.050 millió Ft.

5. Egy nyertes pályázó részére odaítélhető támogatási összeg:

Mindhárom régióban csak egy-egy nyertes pályázat lehetett. A pályázat keretében odaítélhető összes támogatás a három régió egy-egy nyertes pályázója között harmadolódott, egy nyertes pályázóra jutó támogatási összeg: 1.350 millió Ft.

A pályázati részvételnek nem volt feltétele önerő biztosítása.

6. Az elszámolható költségek köre

A támogatás összegéből kizárólag az IT fejlesztések megvalósítására kötött vállalkozói szerződések számlái voltak finanszírozhatók. A projekt sikeres lebonyolításához szükséges projektmenedzsment és IT szakemberek biztosítását, illetve egyéb, a fejlesztéssel kapcsolatos személyi és dologi költségek finanszírozását a Pályázónak kellett vállalnia.

A támogatott projekt megvalósítása során beszerzésre került eszközök, szolgáltatások beszállítóit, illetve az épület-felújítások kivitelezőit a program megvalósításának időpontjában hatályos Közbeszerzési törvény szabályai szerint kellett kiválasztani. A beszállító, illetve a kivitelező nem lehetett a kedvezményezett partnere.

7. A támogatott pályázatok száma:

három (mindhárom régióban egy-egy)

8. Kik lehettek a pályázat kedvezményezettjei?

Pályázatot szervezetek vagy intézmények csak együttesen, konzorciumi formában nyújthattak be.

A projektre a megnevezett három régióból egészségügyi szolgáltatók (pl. kórházak, rendelőintézetek, háziorvosok, stb.) nyitott, önkéntes, non-profit alapon működő társulása pályázhatott. A konzorciumi szerződést aláíró társulásban mindhárom ellátási szintnek – lehetőleg arányosan – képviseltetnie kellett magát.

A pályázóra és a kedvezményezett partnerekre vonatkozó, kötelezően teljesítendő feltételek közül a legfontosabbak az alábbiak voltak:
A kedvezményezett intézmények megalapításáról szóló jogerős bírósági bejegyzésnek legalább 1 évesnek kell lennie.
A kedvezményezett intézményeknek nem lehet 60 napot meghaladó adó- vagy köztartozásuk.
A kedvezményezett intézményeknek vállalniuk kell a fejlesztés eredményeként létrejövő egészségügyi információrendszerek fenntartását és üzemeltetését legalább 5 éven keresztül.

9. Részletes információk

A pályázati felhívás megjelent az alábbi honlapokon:

http://www.hefop.hu/
http://www.eszcsm.hu/

A pályázattal kapcsolatos további felvilágosítást a pályázat hivatkozási számának megjelölésével levélben, e-mailben vagy telefaxon lehet kérni az alábbi címen:

Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium
Strukturális Alapok Programiroda
1054 Budapest, Arany János u. 6-8. II. emelet,
telefon: 301-7856, 301-7857,
fax: 301-7860
hefop4.4@strapi.eszcsm.hu

Megvalósult beruházások

Projekt (EMIR) azonosító száma: HEFOP-4.4.1-P-2004-07-0004/4.0
Projekt címe: Egészségügyi információ-technológia
fejlesztés az elmaradott régiókban
A régió neve: Észak-alföldi régió
Projekt kezdésének dátuma: 2005.03.25
Projekt befejezésének dátuma: 2008.03.31
Főkedvezményezett neve: Debreceni Egyetem Orvos- és
Egészségtudományi Centrum
Címe: 4032 Debrecen, Nagyerdei krt. 98.
Fenntartási időszak: 2008.03.31.-2013.03.31.

A betegadat és-előzménylekérdező rendszer feladata

Az Észak-alföldi Régióban (Szabolcs-Szatmár-Bereg, Hajdú és Jász-Nagykun-Szolnok megye), Debrecen regionális központtal telepítésre kerülő rendszer feladata a mentésirányítás, valamint a helyszíni sürgősségi betegellátás hatékonyságának növelése. Mindez oly módon, hogy a beteg rendelkezésének megfelelően az IKIR rendszerből elérhető előzményi adatok felhasználásával segítséget nyújtson a sürgősség fokának, valamint ellátási igényének meghatározásához, hozzájárulva ezáltal a rendelkezésre álló mentőkapacitás ésszerűbb kihasználásához, ezáltal a helyszínre érkező segítség kiérkezési idejének csökkentéséhez, valamint a helyszíni ellátás színvonalának növeléséhez.

Intézményközi Információrendszer (IKIR)

Az egészségügyi intézmények közötti ill. portálon keresztüli betegadatok és szolgáltatások elérhetősége az Európai Unió támogatásával, a Hefop 4.4 projekt keretében, 3 régióban, a csatlakozott egészségügyi intézmények és háziorvosok vonatkozásában, pilot rendszerként került kialakításra.


europa.eu

 

hefop.hu

Ez az informatikai megoldás az IKIR-ben regisztrált páciensek számára (Ügyfélkapus bejelentkezést követően) lehetővé teszi, hogy az érintett egészségügyi intézményekben keletkezett validált dokumentumaikhoz való hozzáférésről rendelkezzenek, ezeket megtekintsék, valamint elektronikus beutalók formájában egészségügyi szolgáltatásokra előjegyeztessék magukat.

IKIR PORTÁL RENDSZER: https://portal.kezelnet.hu/portal/page/portal/hefop

Felhasználói útmutató (Help) az Intézményközi Információrendszer (IKIR) felhasználói számára: https://portal.kezelnet.hu/portal/page/portal/hefop/Help